Telefon
WhatsApp
  • 25 Mayıs 2023, 15:00
FG-Sky Cicare CHZ-FG Hayalet Uçak

10. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu'nda (İstanbul Airshow 2014), helikopter simülatörü "Cicare CHZ-FG" ile "hayalet uçak" olarak tanımlanan "Tactical UAS" ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'nde FG Digital filosu üst yöneticisi Can Ahmet Gürakın, helikopter simülatörü Cicare CHZ-FG'nin, saatte 190 kilometre hıza ulaşabildiğini ve yaklaşık 3,5 saat havada kalabildiğini belirtti. Benzinle çalışan simülatörün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı olduğunu ifade eden Gürakın, hem eğitim hem de uçuş için kullanılan simülatör için son dönemlerde kendilerine çok talep geldiğini söyledi.


PPL H HELİKOPTER LİSANSI OLAN HERKES KULLANABİLİR
Gürakın, "Ulaşım için modern ve ekonomik olan bu araçlar 'Ultralife' sınıf olarak değerlendiriliyor. PPL H Helikopter Lisansı olan herkes aracı rahatlıkla kullanabilir. Aracın tam anlamıyla kullanılması için 40 saatlik ders programı gerekiyor. Bu modern araçları gün geçtikçe daha sık göreceğiz" dedi.


HAVADA 24,5 SAAT KALABİLİYOR
Tactical UAS'ın, orta irtifa ve uzun menzil sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA) konseptine uygun olarak geliştirildiği ve havada 24,5 saat kalış süresi bulunduğu belirtildi. 150 kilometrede haberleşme menzili bulunan aracın milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri (taksi, kalkış, seyir, iniş ve park) ve üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme aracı olduğu kaydedildi. Yer tespiti, haberleşme ve alan kontrolü yapabilen İHA'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kayıtlı olduğu bildirildi.

Orijinal Haber Sayfası

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0 (216) 348 72 78

BİZ SİZİ ARAYALIM